036 853 101

grad@stolac.gov.ba

Blanka Matković u Stocu predstavlja dvije knjige o križarima

Matica hrvatska Stolac i Grad Stolac organiziraju predstavljanje knjiga pod naslovom “Od Vrana do Biokova: Hrvatski protukomunistički otpor djelovanjem imotskih i zapadnohercegovačkih križarskih skupina (1944.-1951.)” i “Od Vrana do Žabe: Hrvatski protukomunistički otpor djelovanjem širokobrijeških i neretvanskih križarskih skupina (1944.-1948.)” autorice dr. sc. Blanke Matković. Predstavljanje knjiga u Stocu održat će se u utorak, 16. rujna u Biskupijskom centru Sarsenterum početkom u 19 sati.

Knjiga “Od Vrana do Biokova” na preko tisuću stranica obuhvaća djelovanje križarskih skupina, križarskih organizacija i neformalnih jatačkih mreža na prostoru od linije Vran – Posušje – Imotski – Biokovo prema Kamešnici, Cetinskom kraju, Tomislavgradu, Kupresu do Rame.Knjiga “Od Vrana do Žabe” na 700 stranica odnosi se na istu tematiku na liniji od Vrana, Posušja i Imotskog do Metkovića, planine Žabe, Neuma, Hutova, Mostara i Čvrsnice. Ove knjige predstavljaju jedinstvenu cjelinu te su prošireni doktorski rad koji je u listopadu 2024. autorica obranila na Sveučilištu u Zagrebu.

Knjige su ujedno i prve znanstvene monografije koje obuhvaćaju protukomunistički oružani otpor u dalmatinsko-hercegovačkom prostoru počevši od jeseni 1944. kada se osnivaju prve skupine „zelenog kadra“.

Također se ovim knjigama spomenuta tematika po prvi put metodološki pozicionira znatno šire od historiografskog istraživanja ulazeći u prostor politoloških istraživanja rata i mira te arheologije suvremenih sukoba, posebice arheologije otpora.