Središnja komemoracija i sv. Misa za sve žrtve Bleiburške tragedije i Križnog puta hrvatskog naroda održana je danas na Radimlji. Misu je predvodio biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Petar Palić. Na komemoraciji su vijence položili predstavnici HNS-a BiH, Vlade Republike Hrvatske, Udruga Hrvatskih domobrana Dubrovnik, i Počasni Blajburški vod.
Gradonačelnik Stoca Stjepan Bošković u svom obraćanju zahvalio je svima na dolasku na mjesto koje bi trebalo biti mjesto povezivanja, nikako mjesto podjela. “Žrtva je žrtva ma koje vjeroispovijesti bila i kome narodu pripadala. Istraživanja urađena 1998 godine nastavili smo zadnje dvije godine, pronašli smo ostatke žrtava, te se iskazala potreba da na jedan dostojanstven način pohranimo sve ostatke, slijedom toga napravljeno je idejno rješenje spomen područja Radimlja. Danas kroz ovu maketu prezentiramo kako bi ono trebalo izgledati ” rekao je gradonačelnik i najavio veliki projekt izgradnje mauzoleja i vanjskog oltara na Radimlji. Glavni projekt napravili su mladi arhitekti Ana Bogdanović i Petar Planinić.
Komemoraciji je nazočio i hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman poručivši da je važno njegovati sjećanje i održati ga živim, kako se takvo nešto više nikada ne bi ponovilo.
„Radimlja je simbol stradanja i mjesto pijeteta gdje komemoriramo žrtve Križnog puta koje su bile izložene torturama, masovnim likvidacijama, bez optužnice, bez suda. Osuđujemo sve zločine počinjene u vrijeme svih totalitarnih režima, a osobito neposredno nakon završetka Drugog svjetskog rata i u poraću, bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost“ rekao je hrvatski ministar. „Važno je njegovati sjećanje i kolektivnu memoriju. Poginulima i nestalima ne znamo grobišta, ne postoji upisano mjesto njihovog ukopa. Govorimo o masovnim grobnicama, jamama. Za vrijeme komunističkog sustava o tome se šutjelo, nije se smjelo govoriti. Tek nakon raspada bivše države i slobodnih, demokratskih izbora njihovi potomci su obilazili, tražili mjesta da bi zapalili svijeću, za njih se pomolili. Ovo je tužna obljetnica„ zaključio je hrvatski ministar Gordan Grlić Radman.
Među nazočnima na komemoraciji uz izaslanicu predsjednika HNS-a BiH i zastupnicu u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Darijanu Katić bili su i izaslanstvo Federalne Vlade, uključujući ministricu prometa i komunikacija Andrijanu Katić, ministra pravde Vedrana Škobića i ministricu kulture i športa Sanju Vlaisavljević, Marija Buhač, predsjednica Vlade HNŽ-a, Predrag Čović, predsjednik Vlade Županije Zapadnohercegovačke, Ivan Sabolić, veleposlanik Republike Hrvatske u BiH, i Marko Babić, generalni konzul Republike Hrvatske, udruga Hrvatski domobran Dubrovnik, zajednica Hrvata Istočne Hercegovine, predstavnici Počasnog Blajburškog voda, Hrvatsko žrtvoslovno društvo, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, pododjel za žrtve Drugog svjetskog rata i poraća pri HNS-u, kao i brojni drugi uvaženi gosti.