036 853 101

grad@stolac.gov.ba

Intervju s dr. Kazimirom Ragužom o zdravstvenom stanju u općini Stolac

Povodom širenja pandemije Covid-19 i u našoj zemlji razgovarali smo sa ravnateljem Doma zdravlja Stolac dr. Kazimirom Ragužom o zdravstvenom stanju stanovništva u našoj općini i što se uradilo po ovom pitanju u Domu zdravlja Stolac.

Svjedoci smo da je svakim danom sve više zaraženih od Covida-19 u našoj zemlji, pored općina u kojima postoje žarišta infekcije imamo sve manje područja u kojima do sada nije zabilježen niti jedan slučaj. Možete li nam reći kakvo je stanje u općini Stolac? 

Danas je točno mjesec dana od detektiranja prvog zaraženog u našoj zemlji. Do danas je taj broj porastao do skoro 700 potvrđenih pacijenata. Općina Stolac spada u mali broj općina u kojima do sada nije evidentiran niti jedan slučaj, iako graničimo sa općinama u  kojima ima potvrđenih slučajeva pozitivnih na Covid-19.

Pošto u zadnjih mjesec dana imamo povećan broj naših ljudi koji su se vratili sa putovanja ili privremenih poslova u stranim zemljama, kao i studenata koji studiraju izvan naše države zbog pojave zaraze i u tim zemljama, vršimo svakodnevni nadzor njihovog zdravstvenog stanja telefonski.

Takvih osoba u samoizolaciji imamo na području naše općine preko 120, broj se svakodnevno smanjuje jer njihovo vrijeme samoizolacije istječe a u međuvremenu manji broj ljudi dolazi u našu općinu. Pošto ova bolest na područje općine Stolac može doći samo ukoliko je netko donese posebno pažljivo pratimo zdravstveno stanje ove populacije kao i ljudi koji zbog posla putuju u mjesta u kojima se do sada pojavila infekcija u našoj zemlji. Posebno smo zahvalni svim našim sugrađanima što su disciplinirani i odgovorno se pridržavaju mjera samoizolacije, što imamo potvrdu i naše policije koja ih svakodnevno kontrolira, jer iz te skupine ljudi može se potencijano pojaviti zaraza.

Do sada je sa područja općine Stolac testirano više od 10 osoba i ni kod jedne nalaz nije bio pozitivan. Poštivani su kriteriji i preporuke Svjetske zdravstvene organizacije i Zavoda za javno zdravstvo naše županije u probiru osoba za testiranje. Pojedini su testirani jer su imali simptome koji su slični kao i kod infekcije Covidom-19 a morali su biti smješteni u bolnicu zbog drugih zdravstvenih problema a drugi jer su bili u kontaktu sa zaraženim te su nakon isteka vremena inkubacije podvrgnuti testu. I u narednom razdoblju nastaviti ćemo testirati osobe za koje budemo smatrali da trebaju biti testirani.

U tome trenutku još je bilo moguće na tržištu sve to nabaviti jer smo na vrijeme prepoznali razvoj situacije iako još nije bio kod nas niti jedan slučaj zaraze. U međuvremenu se pojavio i jedan broj domaćih poduzeća koji su nam donirali jedan dio opreme.

Tu bih posebno izdvojio Namex, Pekaru Hodovo, Ma Com Hodovo,Tekstilnu industriju Golemac, Bosnalijek ali javljaju nam se i drugi i nude pomoć i ovim putem im se zahvaljujem na ukazanoj potpori. Najznačajniju podršku imamo od Općine Stolac.

Kako ste organizirali rad Doma zdravlja Stolac za vrijeme pandemije?

U stalnom smo kontaktu sa Zavodom za javno zdravstvo, epidemiolozima, županijskim sanitarnim inspektorima kao i sa specijalistima infektolozima sa Klinike za infektologiju SKB Mostar. Pridržavamo se preporuka i naredba kriznih stožera viših razina vlasti te smo prema tome i prilagodili rad Doma zdravlja.

Formiran je trijažni punkt te je time onemogućen kontakt većeg broja zdravstvenih radnika sa potencijalno zaraženom osobom. Napravili smo preraspodjelu rada zdravstvenih djelatnika kako bi u svakom trenutku imali u rezervi jedan broj ljudi ukoliko se dogodi infekcija unutar zaposlenika što je moguće zbog prirode posla koji obavljamo.

Posebno sam ponosan na svoje djelatnike jer nitko nije tražio izuzeće niti poštedu zbog svog zdravstvenog stanja ili godina, a pojedini su imali to pravo. Pratimo situaciju u okruženju, kontaktiramo sa kolegama iz susjednih domova zdravlja djelimo informacije i savjete. Učimo se na pogreškama drugih kako ih sami ne bi činili i tražimo naše slabe točke kako bi ih popravili.

Jeste li spremni ukoliko se pojavi Covid 19 u našoj općini?

U suradnji sa Općinskim stožerom civilne zaštite Stolac formirali smo izolatorij u prostoru motela Villa Ragusa koga je općina temeljito pripremila i opremila za potrebe liječenja osoba zaraženih Covidom-19 a koji ne zahtijevaju hospitalizaciju. Kapaciteti koji su odmah dostupni su do 40 pacijenata, a temeljito je pripremljena i Športska dvorana u Stocu ukoliko bi došlo do težeg scenarija. Osoblje je obučeno i pripremljeno za pružanje zdravstvene njege za takve pacijente. Također u Crvenom Križu Stolac i Civilnoj zaštiti javio se veliki broj volontera koji su spremni pomoći, ukoliko bude potrebno, u radu u izolatorijima.

Aktivirali smo i dodatne brojeve telefona na koje pacijenti mogu nazvati i tražiti savjete od liječnika kako bi izbjegli dolaske u prostor Doma zdravlja, također je aktiviran dodatni broj u Centru za mentalno zdravlje za pacijente kojima je potrebna pomoć psihologa i socijalnog radnika, svi brojevi su objavljeni na stranicama Općine Stolac.

Uvedene su procedure kojima je definirano točno što treba raditi u pojedinim situacijama i tko je za što odgovoran ukoliko se javi osoba sa sumnjom na zarazu te pravovremeno javljanje i dogovor sa Klinikom za infektivne bolesti SKB Mostar.

Pratite li stanje u “Domu za socijalno i zdravstveno zbrinjavanje osoba sa invaliditetom i drugih osoba” koji su po svim pokazateljima najrizičnija skupina?

Dom zdravlja Stolac u suradnji sa “Domom” Stolac vodi posebnu brigu o korisnicima kao najranjivijom skupinom našeg društva te na njih svakodnevno motrimo i pružamo podršku kako bi bili zaštićeni jer su oni odgovornost čitave zajednice.

I na kraju Vaša preporuka ili savjet za naše sugrađane? 

Svaka epidemija, pa tako i ova, ima svoj kraj. Pošto je prvi put da se pojavljuje Covid-19 svako predviđanje koliko dugo će trajati samo je špekulacija. Svima bih preporučio da se pridržavaju preporuka stručnjaka i da smanje socijalni kontakt kao i da nose zaštitne maske i rukavice ukoliko izlaze van kuće.

Najvažniji savjet je da često i temeljito peremo ruke toplom vodom i sapunom. Pridržavanjem savjeta i naredbi u prvom redu čuvamo sebe i svoje bližnje a time i cijelu zajednicu. Koliko god nam teško bilo pridržavati se savjeta, trebamo biti ozbiljni i odgovorni prema onima kojima ova bolest može ozbiljno naštetiti.

Pred nama su blagdani i svi ih želimo proslaviti sa svojim obiteljima. Suzdržimo se od obiteljskih okupljanja, čestitajmo telefonom. Nemojmo misliti da ukoliko do sada nema detektiranih zaraženih da će nas zaobići i da se neće i kod nas pojaviti.

Ali ukoliko se budemo pridržavali uputa taj broj neće biti veliki i moći ćemo se izboriti i pružiti neophodnu pomoć. Nema potrebe za panikom i strahom samo je potrebna disciplina i odgovornost.

stolac.co